İçimizdeki Şeytan – Raymond Radiguet

“Sevdiğimiz insanın bizim bulunmadığımız bir kutlamada, kalabalık bir arkadaş topluluğuyla eğlenmesi bizim için ne de çekilmezdir.”

Bu kitapla bir arkadaşımın paylaştığı bu alıntıyla tanıştım. Alıntıyı paylaşırken kısaca yazardan bahsedip kitabın yeni baskısının da yapılmadığını eklemişti. O günden sonra kitabı hiç aramadım. Seneler sonra bir gün bir sahafta sayfaları sararmış, lime lime olmuş halde karşılaşacaktım onunla. Heyecanla elime alıp, altı çizili cümleler arasında bu cümle var mı diye arayacaktım. Fantezim bu şekildeydi.  Ama Alakarga Yayınları tarafından Raymond Radiguet’in kitabının yeniden yayımlandığını öğrenince doğruyu söylemek gerekirse buruk bir sevinç yaşadım. Bir anda o kurduğum hayallerin yerini yeni kitap kokusu kaplamıştı ama aynı zamanda kitabı da okuyabilecektim.

Alakarga Yayınları’nı daha önce duymamıştım. Sonra biraz araştırma yapınca ilk kitaplarını Mart 2012’de yayımladıklarını ve kitap çıkarmak isteyen genç yazarlara kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söylediklerini okudum.  Şu sıralarda bir dergi çıkartmak için kolları sıvamışlar. Dergi bir öykü dergisi olup her sayıda yeni bir yazar ve öyküleri tanıtılacakmış.

Yeniden kitaba dönecek olursam; kitabın, kesinlikle beklentimin üzerinde olduğunu söyleyebilirim.  Okumaya önyargılarla başlamıştım ama yazar bu önyargılarımı her sayfada birer birer kırdı.  Yirmi yaşında bir yazarın ilişkiler, hayat ve ölüm hakkında bu kadar doğru tespitlerinin olması ve bunları sade bir dille anlatabilmesinden çok etkilendim. Raymond Radiguet yirmi yaşında tifo nedeniyle yaşamını yitirene kadar iki roman yazmış Fransız bir yazar.  İçimizdeki Şeytan dışında ölümünden sonra ortaya çıkan Orgel Kontu’nun Şatosu kitabı da Can Yayınları tarafından yayımlandı.  Bunun dışında Ateşler İçinde Yanaklar isimli bir de şiir kitabı var.

Umarım siz de kitabı okuyunca benim kadar beğenirsiniz. Keyifli okumalar…

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *